ביוגרפיה

י

יובל טייב מככב בתחום המוסיקה היהודית – פיוטית כבר מגיל 8, את האלבום הראשון שלו הוציא לרגל בר המצווה, אי שם בשנות התשעים. אביו דניאל טייב שהמוסיקה נשמת אפו, חש שלכישרון הענק נחוץ ליטוש ודאג בנוסף לכישוריו המולדים לשלוח את יובל ללימודי פיתוח קול וכינור קלאסי בקונסרבטוריון העירוני.

לצד לימודיו כילד בבית הספר, הקשיב הצעיר לשירתם של גדולי המוזיקה הערבית כמו אום כלתום, עבדול ווהב, עבד חלים, פריד אל עטרש ועוד.

למרות גילו הצעיר, נחשב יובל טייב לאנציקלופדיה מהלכת בכל הקשור למוסיקה ערבית. הוא בקיא בתולדות המוסיקה המצרית, לעיתים מתקשרים אליו אנשי מקצוע ע"מ להתייעץ עמו בנוגע למקורותיהם של מנגינות ומקאמים.

יובל טייב מרצה את 'תורת השירה והפיוט' במסגרות אקדמאיות נחשבות, ואף השתתף במסע מוסיקלי משותף מטעם האוניברסיטה העברית – בית הלל, עם הזמר והיוצר הישראלי שלמה גרוניך.

בין היתר משמש יובל כסולן בתזמורת האנדלוסית הישראלית, וחבר בעמותת 'אלומות' אשר חרתה על דגלה שימור וטיפוח מורשת ומסורת יהדות צפון אפריקה וטוניס.

ציוני דרך:

1988 – יובל בגיל 11 ובעקבות החשיפה הוא מקליט שתי קלטות, 'רב פעלים' בליווי מקהלת הילדים 'פרחי רב פעלים' בית שמש, 'מצללי המזרח' עם פרחי ירושלים בניצוח חנן אביטל.

1990 – יובל בדרך לבר מצווה מגיש קלטת ביכורים "הללוי-ה".

1991 – לצד לימודי קודש בישיבת 'אור גאון' של הרב פדידה בבני ברק, מוציא יובל טייב שתי קלטות שהן הפקות ענק: 'אור דוד' ו– 'שמח' ובהן שירים בלשון הקודש על לחניהם המוכרים של גדולי המוסיקה הערבית. ההפקות נוגנו ע"י תזמורת קול ישראל בערבית בת 24 נגנים, בניצוח אברהם דוד הכהן וז'וז'ו מוסא ז"ל.

1992 – יובל טייב מקליט בדואט עם החזן אריה עובדיה את האלבום 'קול רינה' ובו הלהיט 'ברוך השם', וגם הפעם נקראים אל הדגל התזמורת המורחבת של 'קול ישראל'.

בד בבד מקבל יובל טייב הזמנות מקהילות יהודיות מכל נקודה בגלובוס. בין היתר הופיע יובל בקהילות הגדולות בארגנטינה, מקסיקו, קנדה, צרפת וארה"ב. אחד המופעים הגדולים של יובל והוא רק בן 14 התקיימה באולם המופעים המפורסם 'אולימפיה' בפריז, צרפת.

1994 – 1996 – יובל לומד בישיבה לצעירים 'פאר משה' של הרב פינטו, ובישיבה הגדולה 'אור דוד' של הרב דניאל זר, בתקופה הזו יובל משקיע את מיטב כוחו ללימוד הלכה למעשה לצד לימוד התורה אהבת ישראל, וחסד מהו.

1996 – עם סיום לימודיו בישיבה, מקליט יובל את 'האזינו כל אחיי' שיר הנושא של האלבום, שנכתב והולחן ע"י נגן העוד רבי יחזקאל בצלאל ז"ל. האלבום החדש יצר לראשונה דרך וסגנון חדשים במוזיקה המזרחית – פיוטית.

2003 – יובל מוציא את יצירת המופת ההיסטורית 'תהליל' – מקבץ שירים טוניסאים יהודיים בשפה הערבית עפ"י 'מחזור החיים', אשר הוקלטה והופקה בהדרכתו ובניצוחו של הזמר הטוניסאי היהודי האגדי ראול ז'ורנו ז"ל בפריז, צרפת.

2005 – לקראת הימים נוראים מגיש יובל את האלבום: 'הסליחות' – אוסף פיוטים לימים הנוראים, עם ביצוע מרטיט לפיוט 'בן אדם מה לך נרדם'.

2006 – לאחר כ-4 וחצי שנים של עבודה מאומצת מוציא יובל את האלבום: 'מעשה בראשית', גולת הכותרת בעשייתו המוסיקלית של יובל טייב, בהפקה מושקעת אשר הוקלטה גם היא בפריז, צרפת.

2007 – יובל טייב מקליט את הסינגל: 'תפילה לילד' בדואט עם הזמר שלומי שבת, הביצוע המרגש הפך בתוך מס' שבועות לשלאגר בתחנות הרדיו ולהיט חובה בכל אירוע.

2011 – הכוחות הטובים ביותר בתחום המוסיקה האתנית היהודית חברו יחדיו לאלבום מרתק: ישראל סלהוב, עדי לאון, שמואל יונה, רמי לב, ארלט ספדיה, יעקב מנשה, ארז יחיאל, אלי קשת, יעקב אייל רחמים ועוד. התוצאה: 'שמע ישראל' אלבום גדוש בלהיטים עכשוויים בקשת סגנונות מערביים עד לערביים ממש. בין הלהיטים: עם אחד, יום יבוא, הללויה וליל הכלולות – בשתי גרסאות בעברית ובערבית.

2012 – יובל טייב עושה היסטוריה עם החידוש המרטיט לקלאסיקה המזרחית 'נחמוני' של משה בן-מור, עם עוצמת הרגש והנשמה להן הוא מסוגל, בשילוב כנרים ונגנים מטורקיה, ובימים אלה כובש את מצעדי ההשמעות עם הסינגל הקצבי 'אם אין אני לי מי לי'.